Övriga speedwayresultat i veckan

Troy Batchelor som inte var med i tisdagens hemmamatch mot Dackarna körde för sitt Peterborough hemma i måndagskväll. Peterborough som ligger fyra i tabellen fick besök av Eastbourne, tabellsjuan och förlorade med siffrorna 43-47. För Lejonens Troy blev poängskörden totalt sju, två nollor, två heatsegrar och en etta.

Även Leigh Adams hade hemmamatch i måndags, hans Swindon mötte Ipswich. Leigh med nummer ett på västen körde full pott på sina fyra heat, 11+2. Swindon vann matchen med 53-40 efter femton heat.

I onsdagskväll hade Poole hemmamatch med tre Lejonförare mot Peterborough med Troy i laget. Matchen i onsdags var serieledarna Pooles sista match inför slutspelet och Peterborough kunde inte rå på Pooles segersvit på hemmaplan. Poole kommer där med att gå in i slutspelet obesegrade på hemmamatch. Onsdagsmatchen slutade 50-39 där av 89 poäng stod fyra Lejonförare för 29 av dem.
Chris Holder körde in 11+2, Artur Mroczka 5+2 och Dave Watt 4. Troy körde in två heatsegrar och tre stycken tredjeplatser, 9 poäng totalt.

Inför slutspelet i England som startar den 16 september är tabellen; Poole i ledning, Wolverhampton två med en match mindre körd, trea är Lakeside också de har en match kvar att köra och Peterborough är fyra med två matcher kvar.

Under onsdagskvällen körde Nicki Pedersen och Dennis Andersson tillsammans för Holsted som gästades av Esbjerg. Holsted vann matchen med övertygande siffror, 51-36. Nicki körde in full pott på sex heat, 18 poäng och Dennis tog 10+1 även han sex heat. Holsted ligger trea i tabellen efter onsdagens seger.

Publicerad 2010-09-02