• Ligasponsorer

Tisdag Tis 28 Maj Maj
Tisdag Tis 4 Juni Jun
Tisdag Tis 18 Juni Jun
Torsdag Tor 27 Juni Jun
Torsdag Tor 4 Juli Jul
Tisdag Tis 9 Juli Jul
Torsdag Tor 25 Juli Jul
Tisdag Tis 30 Juli Jul
Tisdag Tis 6 Augusti Aug
Tisdag Tis 13 Augusti Aug
Torsdag Tor 15 Augusti Aug
Tisdag Tis 20 Augusti Aug
Tisdag Tis 27 Augusti Aug
Torsdag Tor 29 Augusti Aug

Krzysztof Kasprzak vann polska GP-kvalet!

12 oktober 2019 00:06
FÖRARE

Lejonens Kryzysztof Kasprzak, som har haft en mycket bra säsong, avslutade den på bästa sätt genom att vinna polska Guldhjälmen i Gdansk, som också var polskt kval till GP- och SEC-kvalen nästa år. Kryzysztof är därmed klar för såväl kval till GP 2021 (som avgörs nästa år) och kval till europamästerskapen (SEC) 2020.


Hela den polska eliten med undantag för nykorade världsmästaren Bartosz Zmarzlik var uttagna till finalen. Tre av de mest etablerade förarna - Maciej Janowski, Piotr Pawlicki och Lejonens Maksym Drabik - kunde inte delta på grund av sjukdom.

Krzysztof Kasprzak var helt överlägsen segrare med 15 poäng och snabbaste heatseger. Kacper Woryna hade det tyngre och slutade på 14:e plats.

Till våren avgörs i Polen ytterligare ett kval till GP 2021 och SEC 2020. Maksym Drabik lär då få ytterligare en chans att kvalificera sig.

Resultatet Guldhjälmen 2019 (topp fyra till GP-kval och topp tre även till SEC-kval)

  1. Krzysztof Kasprzak - 15 (3,3,3,3,3) (Stal Gorzow)
  2. Jakub Jamróg - 13 (3,3,2,3,2) (Betard Sparta Wroclaw)
  3. Piotr Protasiewicz - 9 (3,2,3,M,1) (Falubaz Zielona Gora)
  4. Krystian Pieszczek - 8+3 (2,0,2,3,1) (Wybrzeze Gdansk)
  5. Dominik Kubera - 8+2 (2,2,1,0,3) (Fogo Unia Leszno)
  6. Adrian Miedzinski - 8+FX (2,2,0,2,2) (Wlokniarz Czestochowa)
  7. Bartosz Smektala - 7 (0,3,1,0,3) (Fogo Unia Leszno)
  8. Patryk Dudek - 7 (1,0,3,1,2) (Falubaz Zielona Gora)
  9. Szymon Wozniak - 7 (3,1,2,1,0) (Stal Gorzow)
  10. Pawel Przedpelski - 6 (1,3,0,2,0) (Wlokniarz Czestochowa)
  11. Norbert Kosciuch - 6 (0,1,3,1,1) (Get Well Torun)
  12. Tobiasz Musielak - 6 (1,1,1,3,0) (Orzel Lodz)
  13. Krzysztof Buczkowski - 6 (2,2,F,2,0) (MRGARDEN GKM Grudziadz)
  14. Kacper Woryna - 6 (1,1,0,2,2) (ROW Rybnik)
  15. Janusz Kolodziej - 5 (0,0,1,1,3) (Fogo Unia Leszno)
  16. Kacper Gomólski - 3 (0,0,2,0,1) (Wybrzeze Gdansk)